• info@parsdarou.ir

  • شماره تماس :70 - 77704061 021

اخبار سازمانی

حوزه دارو در اولویت سرمایه‌گذاری‌های تامین اجتماعی قرار دارد

رئیس سازمان تامین اجتماعی در بازدید از شرکت پارس دارو ضمن تاکید بر اهمیت حوزه دارو در کشور، اظهار داشت: حوزه دارو در اولویت سرمایه‌گذاری‌های سازمان تامین اجتماعی قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی پارس دارو، عصر چهارشنبه 25 مرداد ماه، دکتر میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با همراهی تعدادی از معاونین و مدیران این سازمان در ادامه بازدیدهای میدانی از شرکت‌های تابعه این سازمان، از شرکت داروسازی پارس دارو وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین بازدید کردند.

در این بازدید که دکتر ابراهیم بازیان مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، دکتر منصور نکویی‌نیا مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین، اعضای هیئت مدیره و تعدادی از معاونین و مدیران این هلدینگ‌ها حضور داشتند، دکتر موسوی و هیئت همراه از خطوط تولید شرکت پارس دارو بازدید کردند و در جریان آخرین وضعیت تولیدات این شرکت قرار گرفتند.

پس از این بازدید، دکتر میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و هیئت همراه، در جلسه‌ای به بررسی وضعیت شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین شستا و شرکت‌های تابعه پرداختند.

دکتر میرهاشم موسوی بعد از ارائه گزارش مدیران عامل شستا، تیپیکو و پارس دارو، به بیان نقطه نظرات خود پرداخت.

وی با بیان اینکه در این بازدیدهای میدانی به دنبال جمع بندی راهبردی معطوف به وضعیت و مشکلات این حوزه هستیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اهمیت حوزه دارو، بیان داشت: این حوزه از دو سطح اهمیت دارد. اول از منظر نقشی که در سلامت و تامین نیازهای درمانی کشور دارد و دوم از نظر نقش سهامداری بازنشستگان عزیز.

دکتر موسوی در بیان نقش اهمیت حوزه دارو در امنیت و سلامت کشور گفت: تا زمانی که تولید در این حوزه بدون مشکل ادامه دارد، اهمیت این صنعت به خوبی مشخص نمی‌شود اما وقتی صدای کمبود یک دارو در کشور به گوش می‌رسد، متوجه اهمیت این صنعت می‌شویم. در واقع این گونه بازدیدها و جلسات برای این است که علاج واقعه قبل از وقوع داشته باشیم.

وی افزود: نقش مدیریت و مسئولیت‌پذیری در این صنعت بسیار حائز اهمیت است در واقع عرصه خدمت در بخش دارویی یک نقش جهادی می‌طلبد و اگر نقش جهادی را در این حوزه قائل نباشیم قطعا به مشکل خواهیم خورد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه در دولت، وزارت تعاون، تامین اجتماعی و شستا نگاه حمایتی از حوزه دارو وجود دارد، گفت: صنعت دارو یکی از اولین اولویت های ما در سازمان تامین اجتماعی است و در مباحث تامین مالی تامین اجتماعی همواره این صنعت در بالاترین سطح قرار دارد.

دکتر موسوی افزود: ما از نظر حاکمیتی مسئول برطرف کردن نگرانی‌های مطرح شده در این حوزه هستیم.

وی سپس در اهمیت نقش سهامداری بازنشستگان کشور گفت: در این مورد هم باید به فکر سودآوری بیشتر برای سهامداران باشیم که در سهامداری تولید و سود بسیار حائز اهیمت است. برای تحقق این مهم، نیازمند اصلاح پرتفوی محصولات برای سودسازی بیشتر هستیم. اگر نگاه توسعه‌ای به صنعت داشته باشیم، باید نرخ مطلوب را تعریف کرده و خود را به این نقطه برسانیم.

دکتر موسوی با بیان اینکه منابعی که در اختیار سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های زیرمجموعه قرار دارد، حق الناس است، بر افزایش توجه به این موضوع تاکید کرد.

وی با تاکید بر اینکه فساد خط قرمز تامین اجتماعی و مجموعه دولت است، تصریح کرد: به حمدالله همکاران ما در حوزه دارویی به خوبی از این موضوع صیانت کرده اند و بعد از این هم باید همینطور باشد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ضمن تاکید بر شفافیت بیشتر گفت: تا جایی که امکان دارد باید به سمت شفافیت حرکت کنیم و دسترسی‌ها برای شفافیت بیشتر، افزایش داده شود اما در مقابل مداخلات هم به شدت ایستادگی شود.

وی در پایان ضمن قول مساعد برای حل مشکلات نقدینگی و تامین ارز در حوزه دارو، گفت: در جاهایی که می توانیم، حتما کمک خواهیم کرد تا چرخ تامین سرمایه این صنعت را به جلو حرکت دهیم.

پیش از صحبت های مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، دکتر ابراهیم بازیان مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی ضمن خیرمقدم به دکتر موسوی و هیئت همراه، یکی از اقدامات مهم دکتر موسوی را بازدید دوره‌ای و میدانی از شرکت‌های گروه و نظارت میدانی در کنار حمایت‌های ایشان از مجموعه شستا دانست و گفت: در این مدت نزدیک به دو سال که در خدمت دکتر موسوی بوده‌ایم، یکی از بخش‌های مهمی که در دولت، وزارتخانه، تامین اجتماعی و شستا همواره مورد توجه بوده است، حوزه دارو می‌باشد.

مدیرعامل شستا افزود: متاسفانه به صورت ناخواسته در این حوزه به سمتی حرکت کرده‎ایم که امروز درگیر مشکلات نقدینگی و تخصیص ارز قرار داریم که بخشی از مشکلات به نوع نگاه حاکم در مجموعه بر می‎گردد.

وی یکی از راهکارهای اساسی تامین نقدینگی را تمرکز بر وصول مطالبات دانست و گفت: دوره زمانی وصول مطالبات یکی از خطوط قرمز ماست که می‌توانیم زمان دوره وصول بخش عمده‌ای از مطالبات را به کمتر از نصف کاهش دهیم.

دکتر بازیان از موضوع حقوق پرسنل و نگهداشت منابع انسانی به عنوان مخاطره دوم این حوزه نام برد و گفت: ما باید به حقوق و مزایای مدیران و کارکنان این حوزه به عنوان یک قضیه جدی نگاه کنیم.
وی ضمن تاکید بر جهت‌گیری صادراتی در شرکت‌های دارویی، بیان کرد: یکی از چالش های مهم ما عدم تولید متناسب با نیاز بازار است و برای رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند اصلاح پرتفوی تولید هستیم و نباید زیر بار تولید هر محصولی برویم.

همچنین در این جلسه دکتر نکویی‌نیا مدیرعامل هلدینگ دارویی تامین، به بیان عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ پرداخت .

وی بعد از معرفی شرکت‌های زیر مجموعه تیپیکو، به مقایسه تولید، فروش و صادرات این شرکت‌ها در سال 1401 نسبت به سال ماقبل آن پرداخت.

دکتر نکویی‌نیا در ادامه عملکرد سه ماهه شرکت‌های هلدینگ تیپیکو را نسبت به مدت مشابه سال 1401 تشریح کرد .

وی در پایان به برنامه‌های جاری و آتی شرکت‌های گروه در حوزه همکاری‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: هم اکنون با 11 کشور در قاره های مختلف وارد مذاکره شده‌ایم و هدف نهایی ما ورود به بازار صادراتی کشورهای اروپایی است.

دکتر سهیلی مدیرعامل شرکت پارس دارو نیز در این جلسه ضمن تشکر از حضور دکتر موسوی، دکتر بازیان و هیئت همراه در شرکت پارس دارو، عملکرد این شرکت را تشریح کرد.

وی در مقایسه سود و زیان شرکت در سه ماهه ابتدایی سال 1402، از رشد 109درصدی فروش ریالی نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

مدیرعامل شرکت پارس دارو، سپس به بیان عملکرد شاخص‌های کلیدی شرکت در سال 1401 پرداخت و گفت: در سال 1401 شاهد رشد سود خالص به میزان 135 درصد نسبت به مدت مشابه شال قبل بودیم. فروش شرکت نیز در این مدت 77درصد رشد داشت.

وی با بیان اینکه محصولات مکمل طبیعی و سافت ژل به محصولات شرکت اضافه خواهد شد، بیان داشت:به زودی شاهد تولید و ورود دو محصول جدید و انحصاری توسط پارس دارو به بازار خواهیم بود.

دکتر سهیلی در پایان از گپ موجود در بین دوره بازپرداخت خرید مواد اولیه دوره وصول مطالبات از شرکت‌های پخش به عنوان یکی از مهمترین مشکلات کنونی شرکت نام برد و گفت: یکی از مشکلات مهم ما مشکل نقدینگی به خاطر این دوره طولانی وصول مطالبات از شرکت‌های پخش است.

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6