• info@parsdarou.ir

  • شماره تماس :70 - 77704061 021

تنوع و ارتقای سبد محصولات پارس دارو

مدیرعامل پارس دارو از ایجاد تنوع و ارتقای سبد محصولات این شرکت در سال 1400 خبر داد.

شرکت پارس دارو از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ دارویی شستا با بیش از 60 سال سابقه تولید دارو، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و خوشنام‌ترین شرکت های داروسازی کشور شناخته می‌شود.

1

شرکت داروسازی پارس دارو در سال ۱۳۳۹ با نام بایر فارما ایران توسط شرکت آلمانی بایر آ گ به عنوان نخستین شعبه یک شرکت چندملیتی دارویی در ایران بنا نهاده شد و در سال 1341 به صورت رسمی به بهره برداری رسید. نخستین محصولات این شرکت مانند قرص‌های آسپرین، دلوران، رفاگان، شربت‌های تونیک و کریزیوال، تحت لیسانس شرکت بایر آلمان تولید می‌شدند. پس از انقلاب اسلامی اداره این شرکت چندملیتی به مدیران منتخب دولت واگذار گردید و شرکت تحت پوشش سازمان صنایع ملی ایران با نام پارس دارو (سهامی خاص) قرار گرفت.

در بهمن ماه سال 1374 با تغییر وضعیت از "سهامی خاص" به "سهامی عام" و پس از طی مراحل قانونی، شرکت پارس دارو در فهرست شرکت های پذیرفته شده در سازمان بورس اوراق بهادار قرار گرفت.

اردیبهشت ماه امسال پارس دارو، جهت تامين سرمايه در گردش و خريد مواد اوليه و تامین سرمایه راه اندازی خطوط جدید خود افزایش سرمایه را در دستور کار خود قرار داد و بعد از طی مراحل قانونی، این افزایش سرمایه در مجمع عمومی فوق العاده این شرکت داروسازی به تصویب رسید.

3

مجمع عمومی سالیانه سال مالی منتهی به 30 اسفند 1399 این شرکت نیز در روز 8 تیرماه برگزار شد و مجمع عمومی پارس دارو از عملکرد این شرکت تقدیر کرد. در این مجمع گزارش خوبی از عملکرد شرکت در سال 99 ارائه شد و با تصویب مجمع 6621 ریال معادل 100درصد سود خالص بدست آمده میان سهامداران تقسیم شد. این عملکرد مناسب باعث شد تا این سهم برخلاف دیگر سهم‌های دارویی که بعد از مجمع با فشار فروش سهامداران همراه بودند، مثبت و با استقبال بسیار عالی خریداران مواجه شود. وضعیت خوب شرکت، افزایش سرمایه در دست اقدام و در دستور کار بودن پروژه های جدید و برنامه تولید محصولات جدید این شرکت بهانه‌ای شد با دکتر سهیل سهیلی مدیرعامل شرکت داروسازی پارس دارو به گفتگو بنشینیم.

2

سهیل سهیلی متولد سال 1346 و فارغ التحصیل سال 1372 در رشته داروسازی است. از سال 1378 به عنوان کارشناس در شرکت کارخانجات داروپخش مشغول به کار شده و 20 سال در این شرکت در قسمت‌های مختلف و با سمت های ریاست، مدیریت و معاونت مشغول کار بوده است که آخرین سمت وی در این شرکت معاونت بهره‌برداری بوده است. از سال 1398 نیز به عنوان مدیرعامل شرکت پارس دارو مشغول فعالیت است.

دکتر سهیلی در این گفتگو ضمن توضیح مختصری از تاریخچه و گذشته این شرکت می‌گوید: هم اکنون پارس دارو با داشتن پروانه فعال تولید 126 محصول دارویی و تولید 94 محصول دارویی مختلف در زمینه‌های آنتی بیوتیک، آنتی باکتریال، آنتی ویروس، ضد درد، قلبی و عروقی، ضد قارچ، ضد افسردگی، توانسته به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های دارویی ایران در زمینه تحقیق، تولید و عرضه محصولات دارویی، جایگاه مناسبی بین شرکت های داروسازی کشور بدست آورد به طوریکه حدود 75 درصد تولید آسپرین کشور بر عهده این شرکت است و در این دارو لیدر بازار محسوب می‌شود که با خرید دستگاه پرس جدید برای شرکت، میزان تولید قرص آسپرین شرکت حدود دو برابر خواهد شد.
وی با بیان اینکه این شرکت داروسازی که زیرمجموعه هلدینگ دارویی تامین( تی پی کو) می‌باشد، خود به نوعی هلدینگ محسوب می‌شود، اظهار می‌کند: در حال حاضر پارس دارو، 51.42 درصد از سهام شركت داروسازی فارابی ، 15.1درصد سهام شركت توزیع هجرت و 16 درصد سهام شرکت داروسازی امین را در اختیار خود دارد.
 8

مدیرعامل پارس دارو گریزی به وضعیت سال گذشته این شرکت می‌زند و می‌گوید: علیرغم مشکلات تحریم و تخصیص ارز و تهیه مواد اولیه، این شرکت سال 99 را به خوبی پشت سر گذاشت. در این سال، رکورد تولید و فروش شرکت (ماهیانه، سه ماهه، 6 ماهه، 9 ماهه و سالیانه) شکسته شد. پارس دارو از نظر رشد فروش 12 ماهه سال 99 را نسبت به مقطع مشابه سال قبل با رشد 49درصدی و از نظر رشد تولید سال 99 را با رشد 21 درصدی به پایان رساند. در همین مدت سود خالص عملیاتی شرکت 77 درصد، سود ناخالص 59 درصد و سود عملیاتی 21 درصد رشد داشته است.

وی می افزاید: شرکت پارس دارو در سال 99 در میان شرکت های دارویی بورس نیز وضعیت خوبی داشت به طوریکه از نظر سود خالص در جایگاه چهارم ایستاد. از نظر سود ناخالص در رده دوازدهم و از نظر فروش در رتبه سیزدهم شرکت های دارویی بورس قرار گرفت.

به گفته دکتر سهیلی، در آغاز سال 99 با جدی‌تر شدن شیوع کرونا و با توجه به اینکه پارس دارو یکی از شرکت‌های تولید کننده برخی از داروهای پرتوکل درمان وقت بود، بدون حتی یک روز تعطیلی و با جدیت در خدمت سیستم درمانی و بهداشتی کشور قرار گرفت و از این آزمون سربلند خارج شد.

وی اضافه می‌کند: در سال 99 شرکت پارس دارو جهت تامين اعتبار پروژهاي توسعه اي و ايجاد محصولات جديد و تنوع سبد محصولات خود، با انجام رايزني‌ها و جلسات مختلف به توافقات خوبي با سيستم بانکي کشور رسيد که بخش مهمی از این توافقات عملیاتی شده است.

0001

مدیرعامل پارس دارو تاکید دارد که پروژه ها و اقداماتی که در سال 99 در این شرکت انجام شد، بسیار ارزشمند و با رویکرد اقتصادی و آینده نگری صورت گرفته است، به طوریکه در روزهای پایانی سال گذشته پروژه ی نوسازی سایت نیمه جامدات که قرار بود 45 میلیارد تومان هزینه داشته باشد، به همت پرسنل پرتوان شرکت در مدت حدود یک ماه به صورت پروژه اصلاحات GMP و با هزینه اندک (حدود 2 میلیارد تومان) انجام شد که باز طراحی، بهبود فلو، و بروز رسانی برخی از دستگاه‌های بخش از جمله مهمترین اقدامات صورت گرفته در این پروژه بوده است.

وی در ادامه این گفتگو با اشاره به وضعیت و جایگاه مناسب پارس دارو در میان شرکت‌های هلدینگ دارویی تامین شستا می‌گوید: بر اساس کارنمای عملکرد زنجیره تامین در بخش تولید و عملیات شرکت‌های تولید کننده محصولات انسانی شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین (تیپیکو) در 12 ماهه سال 1399 شرکت پارس دارو در رتبه‌بندی تولید انواع اشکال نیمه جامدات، با حجم تولید 32 میلیون عددی طی سال گذشته، در رتبه نخست میان شرکت‌های هلدینگ تیپیکو قرار گرفته است.

به گفته مدیرعامل پارس دارو این شرکت در سال 99 با 39 درصد رشد نسبت به سال 98 بیشترین رشد در تولید بخش نیمه جامدات را در میان شرکت های تیپیکو کسب کرده و در جایگاه نخست از این حیث قرار گرفته است. در این بخش پارس دارو در 12 ماهه سال 99 با 65 درصد ظرفیت جذب شده تولید، رتبه اول این رده بندی را در میان شرکت های هلدینگ تیپیکو در اختیار خود گرفته است. پارس دارو در بخش جامدات نیز با 133درصد ظرفیت جذب شده تولید در جایگاه اول هلدینگ تیپیکو ایستاده است. همچنین در رتبه بندی شرکت‌های محصول ساز هلدینگ دارویی تامین (تیپیکو) بر اساس عملکرد زنجیره تامین در بخش فروش، شرکت پارس دارو با رشد 51.30 درصدی نسبت به مقطع مشابه سال قبل، رتبه اول این رده بندی را کسب کرده است.

4

دکتر سهیلی در مورد وضعیت صادرات پارس دارو هم بیان می‌کند: خوشبختانه در سال 99، ازبکستان بعد از کشورهای افغانستان، تاجیکستان، گرجستان، عراق، یمن و آذربایجان به عنوان هفتمین مقصد صادراتی محصولات پارس دارو در فهرست اهداف صادراتی این شرکت قرار گرفت و با ثبت دالاواگ-سی (Dalavag-C) تعداد محصولات صادراتی شرکت پارس دارو نیز به 10 محصول رسید.

مدیرعامل پارس دارو همچنین عملکرد سه ماهه ابتدایی سال 1400 این شرکت را نیز مثبت ارزیابی می‌کند و می‌گوید: در بهار امسال تولید و فروش پارس دارو بالاتر از بودجه سه ماهه بوده به طوریکه بر اساس گزارش فعالیت سه ماهانه منتهی به پایان خرداد ماه سال جاری، فروش شرکت 108درصد، سود خالص 106درصد و سود عملیاتی 101درصد نسبت به میزان بودجه در نظر گرفته شده سه ماهه ابتدایی سال 1400 محقق شده است. در این مدت تولید شرکت نیز 19درصد نسبت به بودجه در نظر گرفته شده رشد داشته است. همچنین نقد حاصل از عملیات شرکت در دوره سه ماهه اول سال 1400 رشد 156 درصدی را نسبت به سال 99 نشان می‌دهد.

5

وی ایجاد تنوع و ارتقای سبد محصولات پارس دارو را یکی از مهمترین اهداف مدنظر شرکت در سال 1400 عنوان می‌کند و می‌گوید: درست است که پارس دارو به عنوان لیدر اصلی تولید آسپرین در کشور شناخته می‌شود و این دارو مهمترین محصول شرکت است اما به دنبال ایجاد تنوع سبد محصولات شرکت هستیم.

دکتر سهیلی اضافه می‌کند: با برنامه‌ریزی صورت گرفته، در سال جاری 10 قلم محصولات دارویی جدید تولید خواهند شد که از ابتدای سال پروانه دارویی 3 محصول جدید اخذ و این 3 دارو به سبد محصولات شرکت اضافه شده است و الباقی نیز به تدریج به سبد محصولات شرکت اضافه خواهند شد. این 10 قلم محصولات دارویی جدید در دسته‌های قلبی و عروقی، دیابت، گوارشی، اعصاب و روان، پوستی، خون و انکولوژی، کرونا و مکمل ها (پوست، استخوان و سیستم عصبی) هستند که 4 قلم از این محصولات برای نخستین بار است که در کشور تولید می شود.

به گفته وی با تولید این محصولات پیش بینی می‌شود در ماه‌های باقی مانده سال 1400 تولید و فروش شرکت افزایش بیشتری داشته باشد و اقلام دارویی فوق ارقام قابل قبولی از فروش محصولات شرکت را به خود اختصاص دهند.

دکتر سهیلی می‌گوید: شرکت پارس دارو همچنین اجرای پروژه تولید محصولات سافت ژل را به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های سال 1400 خود در دستور کار قرار داده است که با بهره برداری از این خط، ضمن ایجاد تنوع بیشتر در سبد محصولات، سودآوری بهتری برای سال 1401 شرکت می‌توان متصور بود.

6

وی می افزاید: به همین منظور در مجمع عمومی فوق العاده شرکت که پنجم اردیبهشت ماه سال جاری تشکیل شد تولید محصولات سافت ژل، مکمل‌های دارویی و غذایی و ورزشی و چند گروه دیگر به موضوع فعالیت اصلی در اساسنامه شرکت اضافه شدند. همچنین در این مجمع در راستای تامين سرمايه در گردش برای خريد مواد اوليه و اصلاح ساختار مالی شرکت در جهت افزایش سودآوری، افزایش سرمایه 81 درصدی شرکت، به تصویب رسید.

دکتر سهیلی بر این باور است که علیرغم مشکلات تحریم و محدودیت های تخصیص ارز به شرکت‌‌های داروسازی، پارس دارو افق پیش روی روشنی خواهد داشت. او معتقد است با اجرایی شدن و اتمام پروژه‌های جاری پارس دارو، این شرکت در آینده ای نزدیک وضعیت و جایگاه بهتری را نسبت به جایگاه فعلی، از آن خود خواهد نمود.

7